Шановні відвідувачі віртуального музею «Пораймос на Закарпатті»

дякуємо Вам за інтерес до трагічної сторінки в історії ромів

Чим було зумовлено створення саме такого музею?

На разі вже є діючі історичні музеї у Чехії (місті Брно), Польщі (місті Тарново), США, в Україні (місті Дніпро) та інших, в яких також розкривається тема геноциду ромів під час Другої світової війни. У їх експозиціях висвітлено факти знищення ні в чому не винних людей, які не мали в руках зброю і не могли захистити себе, їх вбивали тільки за приналежність до ромської меншини.

Створення нашого віртуального музею зумовлено кількома факторами. Найголовніший з них – осмислення одного із найтрагічніших досвідів людства ХХ століття – геноциду ромів. Крім того, важливо майбутнім поколінням пам’ятати про трагічні сторінки історії, аби такі прояви нелюдського поводження ніколи не повторилися.

У нашому віртуальному музеї Ви можете ознайомитися із:

  • П’ятьма тематичними відео-експозиціями:

1) «Становище ромів в Закарпатській області між двома світовими війнами»;

2) «Життя ромської громади напередодні трагедії – Пораймосу»;

3) «Пораймос на Закарпатті під час Другої світової війни»;

4) «Пам’ять та визнання Пораймосу на Закарпатті».

5) Пораймос та ромські музиканти

  • Інтерв’ю-розповідей очевидців Пораймосу та їх нащадків в Закарпатті («Рефлексії минулого»).
  • Аудіо-гідами про життя ромів та трагедію Пораймосу у містах Закарпаття.
  • Документами із фондів Закарпатського обласного архіву, фотографіями та історичними працями про Пораймос.

Ознайомлення із відео-експозиціями, відео-інтерв’ю очевидців та їх нащадків, документами та аудіо-гідами дозволить Вам дізнатися про історію, культуру та становище ромів до Другої світової війни, про утиски та обмеження прав ромів, що мали всі ознаки геноциду, а також про визнання Пораймосу трагедією не тільки для ромів, але і всього людства.

Розробники дякують керівнику Закарпатського культурно-просвітнього товариства «Романі Яг» Аладару Адаму за допомогу і сприяння під час створення віртуального музею. Висловлюємо також подяку Камілі Горват за переклад аудіогідів ромською мовою.

Віртуальний музей створено за підтримки Фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» (EVZ)/ Developped with the support provided by the Foundation “Remembrance, Responsibility and Future”. Ця публікація не відображає офіційну позицію і думки Фонду EVZ. Автор(и) несуть відповідальність за зміст. This publication does not represent an expression of opinion by the Foundation EVZ. The author(s) bear(s) responsibility for the content.